Büyük yürüyüş

Büyük yürüyüş…

Büyük yürüyüş başlıyor.

Geçen hafta pedometre cebimde dolaştım. Yedi günlük yürüyüş ortalamam, günlük 1200 adım. Yani pek parlak değil.

Haftada yüz adım eklmeyi düşünüyorum. Ayaklardaki bir kaç haftalık yorgunluk dikkate alınırsa fazla bile.

Egzersizden öğrendiğim eğer dayanıklılık çok kuvvetli değilse her duraklamada ayaklar çok çabuk eski haline dönüyor, kazandığını geri veriyor. Şimdik elimdeki barut düzenli masaj ve ayağı havaya kaldırarak dinlendirmek. Yüzme henüz mümkün gözükmüyor. Masajın mailyetine bir şekilde katlanacağız. Ayakları havayı kaldırmak ise gerçekten çok dinlendirici, ama ayak 10 dk.lık kaldırmayı kaldıracak vaziyette. 15 dk. yoruyor dengesi bozuluyor.

Egzersizde öğrendiğim bir diğer şeyse süreklilik. Sürekliliği bir şekilde sağlamam lâzım. Burda en büyük zorluk insanın günü gününe uymaması. Bazı güneler insan daha fazla yürüyor farkında olmadan. O zaman ertesi günlerde yorgunluğu nasıl dengeleyeciğini bilemiyor. Ya da yürümese de daha fazla ayakta kalıyor. Yani pedometreyle düzenli yürüyüş yapsa da ölçüyü kaçırmak her zaman mümkün. Zaten daha evvel de hep bu yüzden işler zora girdi. Bu ölçü kaçmalarına bir formül bulmak gerek.

Bir de alışkanlığın verdiği problemler oluyor. Ayaklar yorgun olduğunda bile bile insan, sırf alıştığı için yürümeyi bırakmıyor, bir şey olmayacağına dair kendini çok kolay kandırabiliyor.

Hedef? Günlük 4000 adıma yerleşebilmek ve yavaş yavaş 6000 adıma çıkmak. Bu arada Tai Chi yi ya da çömelme egzersizinin de yürüyüşe ekleyebilirsem merdivenlerden değneksiz inip çıkmam mümkün olabilir. Şimdilik oldukça uzak bir diğer hedef de otobüse binmek. Buraya yazalım da kendimizi bağlamış olalım bari:)

İnş. bu sefer bu yürüyüş ilham kaynağı gibi gibi uzun olur:)

Standart

Büyük yürüyüş…” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s