Uncategorized

Ambiyans

Lafı dolandırmadan söyleyeyim, Türkçe Olimpiyatları kötü bir proje.  Bir Sudanlı kızcağızın Türkçe şarkı söylemesi, Türkçe öğrenmesinin manâsı nedir ki?  Türkiye’de bir üniversite okuma imkanı verdiğimizi varsaysak, bir bursla bunu sağlasak, bunun karşılığında onu yarıştırmak rencide edici, iyilik karşısında bir şeyler beklemek olmaz mı?

Türkçeyi geliştirmek maksadıyla yapıldığını düşünelim. O zaman bunu niye Türkçeyi ikinci dili olanlarla yapıyoruz. Edebiyat, şiir yarışması yapmak en doğru davranış olmaz mı. En azından yeni eserler yazılmış, yazanlar teşvik edilmiş olur. Diyelim ki bu pek popüler bulunmadı; Türkü, Sanat Müziği yarışması yapmakta mümkün. Bu da olmadı mı, mâni, masal, meddah vs vs var.

Bana kalsa Erkin Koray’dan esinlenip Mezopotamya olimpiyatları yapardım; Arapça, Farsça, Kürtçe, Lazca şiir, türkü, mani vs vs üzerinden yapardım. Biraz geniş tutup, Azerice, Gürcüce yi de eklerdim. Anlamayanlar bi zahmet alt yazı okurdu. Hem yeni insanlarla tanışılmış, kaynaşılmış olurdu hem de kimse rencide olmazdı. Birileri kalkıp “Üsküdara gider iken aldı da bir yağmur” okursa o da bir hoşluk olurdu.

Niye burda yazdım? Ortada bu kadar açık duran bir şeyi sahiplenenlerin kırılganlığı, kişilik meselesine dönüşmeden konuşmanın mümkün olmayacağı, bir de bu projeyi sahip olanları kırmadan anlatmanın mümkün olmayacağı için. Tüm bunlarında ayrı bir can sıkıntısı olacağından.

Standart

Ambiyans” üzerine 4 yorum

 1. Ben atlarım meseleye ama her zamanki gibi. Kaçış yok benden :)Son yıllardaki halini ben de beğenmiyorum,gösteriş gibi, ne bileyim… Karşılığında burs filan mı alıyormuşlar? Neyse, meselenin ilk çıkış noktası Türkiye ile diğer ülkeler arasında bir bağ kurmaktı sanırım. Bunun en iyi yolu da dili, o ülkenin küçük insanlarına öğretmek ve sevdirmek diye mi düşünüldü acaba? Olimpiyatlar için Türkiye’ye gelip ağırlanan öğrencilerin hafızasında olumlu şeyler kaldığı,ileride önemli mevkilere gelecek olan (çünkü oranın en iyi okulları oluyormuş bu okullar) bu öğrencilerin bilinç altlarında da Türkiye’nin ve Türklerin “iyi” olduklarına dair bir düşünce bulunacağı….filan gibi “faydacı” bir şey duymuştum. 🙂 Ama şurası doğru değil mi: Türkçe bir dünya dili olabilir. Neden olmasın? İngilizcenin baskın olduğu batı coğrafyalarında bu söz konusu olamayacaksa da dünyanın kalanında öğreniliyor,adı biliniyor olması gereksiz bir gurur yapma işi mi? Bilemedim şimdi…

 2. Olur mu 🙂 siz yazın yeter ki 🙂 İyi yerlere gelmeseler daha iyi, gönüllerde olmak çok daha güzel, iyi yerlerler geldiklerinde kolonyel mantık ispatlanmış olur. Burdaki insanlarla dostluk kurmuş olmaları, bu dostluğu sürdürmeleri yeterli. Fransızların kuzey afrikada dil üzerinden kurduğu bağı tekrarlamış olmayalım.

  Gelen öğrencilerin bize hayran olmasını kendi kişisel gelişimleri için sağlıklı bulmuyoruz. Biz fransız, ingiliz kültürünün baskın kültür olduğunu bir yandan eleştirirken, kendi kültürümüz üzerinden bir kimlik arayışında bulunurken, Sudanlı kızcağıza niye aynı hakkı vermiylim.

  Küresellşme bugün bütün yerel kültürler üzerinden silndir gibi geçmekte. Bunu yaparkenki hoyratlığı tüketimin kutsanmasını sağlıyor. Dışa kapalı olmakta bir sorun bunu kabul ediyorum ama denge sanki bir tarafın lehine çok fazla gelişti. Bu yüzden bir Sudanlı kızcağızın kendi kimliği ile bir bağ kurması, kendi gelişimi (ve Sudan’ın) için her zamankinden daha önemli.

  Türkçe açısından düşünürsek, şöyle bir örnekleme mantıklı olur sanırım: Benim bir İngilizce şarkıyı, söyleyebilmemin İngilizceye ne katkısı olur. Yesteday ya da Let it be yi söylemekten bende bir keyif alabilirim de ( ki ada sahillerinden bekliyoumdan da keyif alıyorsam bence mahsuru yok 🙂 , İngilizlerler için bir hoşluk olur sadece:)

  • Son paragraftaki düşünceye ben de katılıyorum. Şu noktadan sonra Türkçe bilim dili de olamaz sanırım, bilime katkımız da malum zaten:) O öğrencilerin kendi kültürlerine yabancılık geliştirdiklerini, bu yönde bir itmeye maruz kaldıklarını (Türklerce) ise sanmıyorum. Ama söyledikleriniz doğru, yerel kültürlerin yaşaması gerek.
   Ve önemlisi ve aslolanı elbette ki “gönül bağı” sağlanması… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s