Günden çıkanlar

Süperman

Cuma akşamı CNBC de Süperman vardı, onu seyrettim. Süperman’ı, Sinema74’de seyretmiştim. Grease’i, Cazcı Kardeşler’i, Jaws’ı, Belmando’nun Hayvan’ını da orada seyretmiştim. Çok filim seyrettik Sinema74 de ilk aklıma gelenler bunlar. Jaws çok kalabalıktı, anca ilk sırada yer bulmuştuk da seyredebilmiştik. En önden Jaws daha bi korkunçtu. Asteriks’i ve bir çok James Bond’u da orda seyrettik.

Biz çocukken Bakırköyde bir sürü sinema vardı. Sahilde Ermeni Klisesi’nin yanında Türk Filmlerinin oynadığı bir sinema vardı. Bu küçük sinemada Fatma Grikli- Yedi Kocalı Hürmüzü seyrettiğimizi hatırlıyorum. Cüneyt Arkın’ın Komiser olduğu bir filmi seyretmiştik bir de. Şimdi orası yıkıldı, çay bahçesi oldu. İstanbul Caddesinde Bakırköy Sineması vardı Conan’ı, Alpacinoyu seyretmiğimiz bir başka sinema vardı. Daha ikinci sınıf filimler gelirdi, iki film birden oynadığı dönemlerde olduysada sonra toparlandı. Epeyi oldu yıkıldığı ve otopark olarak işletildi senelerce. Otoparka yeni bir otel yapıldı bir kaç sene evvel. İncirli’de ise iki sinema vardı, caddenin üzerindeki İncirli Sineması ve hemen arkasında Renk sineması. İncirli’de Yıldız Savaşları’nın ilkini seyrettiğimizi hatırlıyorum, büyük sinemalardan biriydi ve aşağı in in bitmezdi. Çok filim seyrettik burda da. Daha sonra 90 ların başında Adile Naşit Kültür Merkezi oldu. Bir iki sene evvel Flash Tv taşındı. Geçen sene rumelili bir genç sanatçı, Ekrem,  Rumeli Türkülerinin söylendiği bir program yaptı pazar günleri de annemlerle, İpekli kapı komşumuz ve kardeşleri bütün kış pazarları seyretmeye gittiler.

Bahçelievlerde de iki sinema vardı. Okul için 1986 da oraya taşındığımızda bir kaç kez gittik. Hatta nerdeyse bütün sınıf bir arada, köşedekine Arabesk’i seyretmeye gitmiştik. Bize yakın olanı iki filim birden oynatanlardandı. İkiside yıkıldı bildiğim.

Süpermen’e dönersek, biraz hayalkırıklığı oldu. O zamanlar için süper filmdi, uçuyordu falan. Hollywood’un en teknik filmiydi sanki o günler için. Gerçi, TV nun ilk çıktığında, Tv.da seyretmiş olduğumuz ve 1920 lerde çekilmiş Bağdat Hırsızı’nda da neler vardı, orda da uçan halılar vs vardı. King Kong filmleri mesela. Yani Hollywood için adam uçurmak yeni bir şey değildi. Filminin ölümcül sahnesi, bence, Süperman’ın Sen Anderas fayının içine deprem sırasında girip, fayın kırıldığı esnada, bir büyük kaya ile fayın kırılmasını önünü tıkayarak depremi durdurması idi ve “yok artık” dedirtti. Lois’i oynayan artis sanırım rolü torpille kapmış. Bir de,  Lois’in ölümünde dünyanın etrafında yörüngeye girerek hızla geri dönerek zamanı geri alıp, kadere müdahale eden Süperman, aynı yöntemi babası için kullanmayı akıl edemedi. Bütün garipliklerine rağmen, Süperman hâlâ kendini baştan sona seyrettiren bir filim. Tüm bu hatırlattıkları da cabası:)

Standart

Süperman” üzerine 2 yorum

  1. selin dedi ki:

    Avareyim hııımmm hı hı hım Avareyim 🙂 üzeri açık sinamada elde çıt çıt çekirdek bi de cızır cızır gazoz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s