Kısa notlar

Margaretayı Beklerken

 

“Margareta’yı Beklerken” i okuyorum.  Kötü romanlar serisinden çıkmış. Bir rastlantı eseri “gittigidiyor” da buldum. Merak ettiğim bir kitaptı.

 Roman geçen hafta geldi. Yarım sayfalık bölümler. Kolay ve rahat okunan bir kitap. Şiirsel bir anlatımı, göndermeleri, kelime oyunları ile düz bir okumayı zorluyor. Belli bir konu yok; olay, düzenli diyolog yok. Bir sis perdesinin arkasında yaşanmışların yazarda bıraktığı tortu ile karşılaşıyoruz. Belli belirsiz değişen ortamlarda bir hayat hikayesi seziliyor. Bu belirsiz, flu resim insanın/okuyucunun kendi geçmişi ile bağ kurmasını sağlıyor.

Çoğunlukla yazarın  birinci ağızdan anlatıkları var. Anlatıkları ise yazarın kendi hâlleri, hissetikleri, olayların onda düşündürdükleri (? bir dönemin ruh hâli mi yoksa?) ve nedense hep tanıdık, hep yakın.

Yazarla yaptığımız bir sohbette “tuğla kitaplara inat, bir kasiyer kızın da okuyabileceği bir kitap” yazmak istediğini söylemişti. Kitap ise lisansüstü öğrencilere okutulan bir kitap olmuş daha sonraları. Ünlü bir yayınevinde basılıp, tanıtılabilse belki kasiyer kızlara da ulaşabilirdi.

En etkili bölümü bir sokak köpeğine yazılan mektup. En çok o bölümden hoşlandık. 

Aile ile yapılan bir gezme ile başlayan roman, anneye yazılan bir mektupla bitiyor. En sonda (savaşlarda) dehşetle çocıklarını seyreden anne babalar eklemiş sanki terbiyenin medeniyetle ve çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisini düşündürmek/karşılaştırmak ister gibi.  Sonuç net değil, iyimser ve kötümser iki sonuç var. Bu sonuçları beğenmeyen ya da hayali geniş okuyucu için alternatif sonları yazabileceği, boş dört- beş sayfa sona eklenmiş.

http://www.rifatsahiner.com/yazilar.html

Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s