Günden çıkanlar

Yeni kitaplar

Yeni kitaplarım geldi. Beş Şehir, Edebiyat Üzerine Makaleler, Hakikat Bilgisine Yükseliş, Suskunlar, Unomastica alla Turca ve Yahya Kemal olmak üzere, kitaplar, dün büroya kitapyurdundan gelmiş. Eski âdet üzere kitapların ilk sayfasına kurşun kalemle günün tarihini attım hemen.

Beş Şehir’den başladım, su gibi akıyor. Beş şehir; Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul. Tanpınar bu şehirlerin kendinde bıraktığı hisle beraber, tarihlerini, kültürel dokularını anlatıyor. Anakara’da Hacı Bayram Veli hakkında anlatıkları çok dikkat çekici. Hacı Bayram Velinin türbesinin bir Roma Sütünün yanında oluşu, ledunî dünyasının yanında, daha çok takipçilerin esnaflar ve çiftçilerden oluşması, tarlada çalışması ve hatta Akşemseddinle tarlada karşılaşması, imece usulü toplanan harmanda sıradan biri gibi çalışması (kerametçi, şifreci, insansız ekolleri andık burda), Akşemseddine iltifat etmemesi yemek vermemesi buna rağmen Akşemseddini karnını köpeklere ayrılanla doyurması üzerine kabul etmesi altı çizilecek yerler. Gene II. Murad’ın, Hacı Bayram Veli’nin etrafında toplanan insnanların sayısından endişelenip Edirneye çağırması, orada bir müddet mecburi ikametgahtan sonra ona güverek geri yollaması enterasan. Öznsözündeki son paragrafıda kurşun kalemler işaretledim. Yenileşmeden yana açık tavrı ile geçmiş kültüre bağlılığı çok veciz bir şekilde ifade edilmiş. İlk intibam bu kitaptan sıkılmayacağım, rahatlıkla ve severek okuycağım yönünde.

Edebiyat Üzerine Makaleler ve Yahya Kemal’de Tanpınar’ın kitapları. Yahya Kemal’i romanları okuduktan sonra okurum herhalde. Edebiyat Üzerine Makaleler ise zamana yayılıcak muhtemelen, bütünlük olmadığından parça parça da okunabilir. Böylece Tanpınar okumalarında okunmamış bir kaç kitap kalacak. Huzur’u ve Saatleri ayarlamayı bitirdiğim için bu kitaplarla beraber Tanpınar hakkında ifade edilebilir bir kanaate sahip olabilecez sanırım. En azından yazılanları okurken nerden baktıklarını görmek açısından faydalı olacak.

Suskunlar İhsan Oktar Anar’ın, epeydir okumayı istediğim bir romandı. Unomastica ise bir dostun tavsiyesi. Romanları biraz da yavaşlayan okuma hızımı artırmak için aldım. Önce Unomastica’yı okurum herhalde ama onun içinde Güzelin Günceliği’nin bitmesini bekleyecek. Üç kitap birden yorar:)

Hakikat Bilgisine Yükseliş ise Gazali’nin. İslamın hakikat kavramına ya da Gazalinin diyelim bakışını görmek için aldım. Arada bir yerde okurum. Onun için bir program şimdilik yok. Gazaliyi yoğun olarak okumaya başlamadan okunacak bir hazırlık. Bir kısa kitabını okumuştum. Tanışma diyelim bu kitap için de, esas sohbete hazırlık bir nevî.

Önümüzde üç dört ayın programı bu, “dellenmez” yeni siparişler vermezsem eğer 🙂

Standart

Yeni kitaplar” üzerine 3 yorum

  1. Merak ediyorum yorumları. 5. Şehir benim de listemde olan bir kitap. Unomastica’yı çok beğenerek okudum, altında yatan ince alayı yakalayınca olay akıp gidiyor.

  2. Beş şehir hakkında bir şeyler yazdım. Dört şehir bitti, İstanbula geldim 🙂 İstanbul’dan da bir şeyler eklenir gibi geliyor. Rahat okunur bir kitap. Unamasticaya da başaladım o şimdilik yavaş gidiyor beş şehire yüklendim. Suskunları ise merak ediyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s