Günden çıkanlar

Sene sonu

Nezleyim. Pazargünü Yenikapı Mevlevîhanesinde üşüttüm galiba. Akşam döndüğümüzde burnum akmaya başlamıştı.

Bu sefer çok kalabalıktı. Kırk dakika önce gitmemize rağmen koltuklar tükenmişti, ayakta seyretmeye razı olanlar içeri alınıyordu. Galiba bunda bu senenin son ayini olmasının payı vardı. Bir de ilersinin belirsiz oluşu. Üniversite bünyesinde ayinlerin devam edeceği söyleniyor ama bu gerçekleşse bile bu eğreti bir devam olacak. Bu şekilde bir devamın tanıtım için katkısı olabilir, ama ona da gerek var mı bilemiyorum.

Daha evvel pazar günü hiç gitmemiştim. Bu sefer D. de geldi. Tam önümüzde bir arkadaşı vardı. Ayin öcesi biraz sohbet ettik. 

 Çok turist vardı. Turistlerin yanında dikkat çeken bir şey daha vardı. İnsanların küçük çocuklarıyla gelmiş olmasıydı. Arkamzda iki çocuğuyla gelen bir aile vardı. Küçüğü 4-5 yaşlarında olsa gerek. D. yer verince yanıma düştü. Ayin boyu kıpır kıpırdı. Arkamızda bir aile daha vardı, küçük bir kız çocukları vardı. Kimse yer vermeyince babası omuzlarına aldı. Çocukların böyle bir ortamla tanışmış olması güzel aslında. Ufak tefek çocuk seslerinden de pek kimse rahatsız olmaz herhalde.

Bugün buranın sahibini buldum. Genellikle ortalıkta pek gözükmeyen, bir şey lazım olduğunda ortaya çıkan bir güvenlikçi . Bir kapı açılması gerekiyorsa ortaya çıkıyor ya da biri flaşla fotoğraf çekmeye kalkarsa uyarmak için, sonra tevazuyla birden kayboluyor. Ruhu buranın huzurlu ortamına uyum sağlamış. 

Sene sonu işleri bitti sayılır. Geçen senelere göre oldukça sönük ve sakin. Eski sene sonlarının telaşını aramasak da, gene de bu durgunluk tatsız.

Standart

Sene sonu” üzerine 4 yorum

 1. JoA dedi ki:

  turistler di mi çocuklarıyla gelenler? ben bayılıyorum bu işe. her yere çocuklarıyla gidiyorlar. bizde ise bir takıntı, bir telaş. kendimi de sıyırmıyorum bu takıntıdan elbette. geçenlerde yaşadığımız sergi olayı malum. neredeyse götürmeyecektim burak’ı. “ben niye gelemiyorum ki?” diye sordu da aklım başıma geldi. onların görüp anlayacakları bizimkilerden daha saf olacaktır muhakkak.

  geçmiş olsun.

 2. Yerlilerden de çocuklarıyla gelenler vardı. Kültür görerek, yaşanarak aktarılıyor en azından bir merak ortaya çıkıyor. Sergiye götürmekle çok iyi yapmışsınız. Hatırlıyorum biz çocukken devlet tiyatrolarının çocuk tiyatroları vardı. Babam bir kaç kez götürmüştü. Sonra büyükler için oynanlara epeyi küçük yaşlarda girer olduk. AKM, Muhsin Ertuğrul bizim içim Taksimde herhangi bir bina olmaktan çıkıp içine girilir bir yer olduyusa babamın bizi götürmesi sayesindedir 🙂

  Sağolun düzeliyor :))

  Not: Borcam ateşe dayanıklığından mı, kırılgan oluşundan mı? :)))

  • JoA dedi ki:

   haklısınız, görmek önemli. benim kitap alışkanlığım da bizimkileri sürekli okurken görmekten geliyor mesela. geçenlerde okulda buraklara ne tür öğrenmeye açık olduklarını anlamaya yönelik bir test yapmışlar. benimki kinestetik çıkmış. çok işine gelmiş. “ben ders çalışarak iyi anlamıyorum” deyip duruyor:) müze, sergi, konser gezip duracağız herhalde.

   her gün msn’i açıp boş boş bakıyor ve aklıma ilk gelen sözcüğü yazıyorum. bugün borcam çıktı nedense. çağrışımı vardır mutlaka derinlerde bir yerde. bana kalırsa hem ateşe dayanıklılığından hem de dayanma noktasını geçince bin parça olmasındandır. yine de ben bilmem, bilinçaltım bilir:)

 3. 🙂 Güzel bir yöntem ama bayağı yorucu olur, düşsenize Tarih dersi için Topkapı sarayına, askeri müzeye gidildiğini. Daha zevkli olacağı kesin ama 🙂

  Herşeyin bir dayanma noktası var netice de, bilinçaltınız espirili bir seçim yapmış, güçlü olanı seçmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s