Günden çıkanlar

Eczaneler savaşı

Bizim sokak işlek bir sokak sayılır. Ama bunun rağmen açılan dükkanların çoğu, demirbaş bir kaç dükkanın dışında, çok uzun süre tutunamaz. 

İki üç sene evvel altımızda bir manav açıldı. Marketlerde sınırlı seçenekler olduğundan iyi de iş yapıyordu. Annem için iyi olmuştu. Bir şeyler almak ve onları taşımak oldukça kolaylaşmıştı, sağolsun çocuklar ağır paketleri yukarı çıkarıyorlardı.

Derken yanımızdaki Halk Bankası taşındı. Bir müddet yeri boş kaldı.  Altının market olacağı, üstünün de sağlık ocağı olacağı konuşulmaya başladı.

Bir gün altımızdaki manava bir eczacı taşınması için yetmişbin hava parası verceği söylenmeye başladı. Bir sene önce, manav bir iki sokak aşağı taşındı. Alışveriş için bize hâlâ çok yakındılar Hava parasını almışlar. 

 Altımızdaki dükkan eczane oldu ve ardından da yanımızda sağlık ocağı açıldı. Mal sahibi hayır için sağlık ocağından kira almıyormuş. Oldukça uzun bir süreliğine kullanılmak üzere vermiş.

 Büyükçe bir dükkan olduğundan, güzel bir eczane oldu. Kırmızı neondan kocaman bir eczane tabelası yaptırmışlar. Nöbetçi olduklarında sokak kıpkırmızı oluyor. İki kat üstte olmamıza rağmen arka odaya (biz arkada oturduğumuz için arka dediğim aslında salon oluyor) geçtiğimizde gözü alan bir kırmızılıkla oda aydınlanıyor.

Arkadan, bir altı ay kadar sonra, karşısında biraz aşağıda bir eczane daha açıldı. Alttaki eczane kadar parlak olmasa da o da parlak neondan bir tabela hazırladı. 

Bir hafta evvel de tam karşımıdaki dükkan ecane oldu. Fakat bu sefer, yeni eczane neon meselesini iyice abartmış. Kırmızı bir eczane yazısı etrafında; hemen göz alan yeşil, mor, kırmızı akan hareketli  noktacıklar. Renkten renge giren bu neonlar şu aralar geceleyin sabaha kadar yanıp sönüyor 🙂 Belgesellerden gördüğümüz Çin’de, Hong Kong’da yanıp sönen, akan parlak yazıları hatırlatıyor; onlar kadar büyük olmasa da. Neon kirliliği diye bir şey var mı acaba?

Açılan bu yeni üç eczane ile mahallemizde eczane sayısı, çoğu bizim sokakta olmak üzere sayabildiğimiz kadarıyla onbir oldu:))

Ne diyelim, eczane için de hayırlı işler dilenir mi ?:) bilemiyoruz.

Standart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s